Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Spolky a organizace > Hasiči

Hasiči

Historie sboru dobrovolných hasičů ve Štarnově

Sbor dobrovolných hasičů ve Štarnově byl založen po velkém požáru v lednu 1885, který zachvátil celý střed vesnice. Tento požár je doposud největším v dějinách obce Štarnov, jelikož se pod náporem silného větru rozšířil na dalších 13 usedlostí a neporadilo si s ním 5 jednotek z okolních obcí. Tato událost byla natolik silná, že ihned v dalším roce 1886 již oficiálně vznikl sbor dobrovolných hasičů Štarnov a byla pořízena ruční požární stříkačka s příslušenstvím. Všichni členové měli režné cvilichové blůzy a kalhoty, které si každý hradil sám a od sboru obdržel výzbroj. Tmavé vycházkové uniformy ve sboru neměli, jelikož velitel říkával, že hasiči nejsou v obci na parádu, nýbrž na pomoc v nouzi.
První zásah měli hned v roce 1886, kdy hořela stará sušírna. Každou druhou neděli mívali cvičení obratová, pochodová a praktická se stříkačkou pro případ ohně. V roce 1909 byla postavena hasičská zbrojnice a roku 1942 byla ruční stříkačka nahrazena stříkačkou motorovou. I v kulturním životě našli hasiči svoje místo a nejvýznamnější akcí byl na masopust velice oblíbený hasičský ples.

Současnost

V roce 2010 hrozilo ukončení činnosti sboru v obci. Zásluhou pana Antonína Pudla se dala dohromady nová parta lidí, kteří nechtěli připustit úpadek tradice hasičů ve Štarnově. Dnes jsme plnohodnotným sborem okrsku Pod Jedovou. Pravidelně soutěžíme v kategoriích muži, ženy, starší, mladší žáci a přípravka. K 1. lednu 2015 má SDH Štarnov 66 aktivních členů, z čehož je 39 dětí do 15 let. Jednotka zařazená v kategorii JPO V má 10 aktivních členů a ve výbavě automobilovou stříkačku IVECO Magirus. Velkou měrou se podílíme na pořádání kulturních akcí v obci, které jsou známé v širokém okolí.

Hasiči