Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Informace pro voliče s onemocněním covid-19

Informace pro voliče s onemocněním covid-19Datum konání:
21.9.2022
Datum ukončení:
25.9.2022

Informace pro voliče s onemocněním covid-19

 

MVČR zveřejnilo na webu ministerstva informací pro voliče s onemocněním covid -19 : Volby do zastupitelstev obcí a Senátu 2022 - Volby (mvcr.cz)

 

Informace pro voliče s onemocněním covid-19:
Volební zákony upravují i překážky výkonu práva volit. Omezení osobní svobody z důvodu ochrany veřejného zdraví představuje jednu z těchto překážek. Z hlediska právních předpisů na úseku ochrany veřejného zdraví je uvedená překážka naplněna tím, že je voliči nařízena izolace.

V případě, že byla voliči prokazatelně nařízena izolace orgánem ochrany veřejného zdraví (např. krajská hygienická stanice), nebo poskytovatelem zdravotních služeb (typicky praktický lékař) z důvodu onemocnění covid-19 (případně z důvodu jiné nakažlivé nemoci), a toto opatření trvá po dobu hlasování, nemůže volit. Překážka platí nejenom ve volební místnosti, ale i pro hlasování do přenosné volební schránky. Izolace totiž spočívá v oddělení fyzické osoby od ostatních fyzických osob.

V případě nejasností si u svého lékaře či orgánu ochrany veřejného zdraví ověřte, zda Vám byla izolace nařízena. V podrobnostech k procesu nařizování izolací je třeba se obrátit na Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

 

 


logo