Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Aktuality > Doplňující informace k akci Dětský den

Doplňující informace k akci Dětský denDatum konání:
4.6.2022
Vážení spoluobčané, návštěvníci obce, turisté,
 
od 1. července 2022 bude na budově obecního úřadu nainstalován automatizovaný externí defibrilátor (AED). Jedná se o sofistikované zařízení, které umožňuje na základě automatické analýzy EKG instruovat pomocí zřetelných vizuálních a hlasových pokynů krok za krokem laického zachránce k provedení bezpečné a účinné resuscitace s podáním defibrilačního výboje při zástavě srdce.

Rada obce Štarnov schválila nákup defibrilátoru a obec Štarnov se tak stala další obcí v České republice, která přispěje k ochraně života a zdraví  obyvatel, návštěvníků a turistů, kteří naši obec navštíví. Česky mluvící přístroj navádí obsluhu ke správnému postupu a zajišťuje jeho snadné použití. Defibrilátor - AED tak může použít kdokoliv z široké veřejnosti. Samotný přístroj bude umístěn na fasádě OÚ vedle elektronické úřední desky a bude pod stálou kamerovou ochranou. Speciální schránka (box) je vyvinuta pro bezpečné uložení AED s trvalým přístupem 24 hodin denně. Box chrání AED před povětrnostními vlivy a krádeží, je trvale osvětlen a má alarm otevření schránky. 

Denně zemře pouze v České republice přibližně 100 lidí na náhlou zástavu srdce. Zemřou doma, v zaměstnání, při sportu, či zábavě. Je zcela lhostejné, zda je člověk zdravý, nemocný, obézní, hubený, kuřák či nekuřák. K zástavě srdce dochází bez přechozího varování a může postihnout i zcela zdravého člověka.

Náhlá zástava krevního oběhu je u dospělých nejčastěji způsobena komorovou fibrilací (míháním) srdce nebo komorovou tachykardií, kterou je nutno co nejdříve léčit defibrilací – elektrickým výbojem. Včasná defibrilace je léčebným zásahem a v praxi výrazně napomáhá přežití osob postižených náhlou oběhovou zástavou. Včasnost provedení defibrilace zásadně ovlivňuje šanci na přežití postiženého. Ve snaze umožnit včasnou defibrilaci co největšímu počtu postižených byly vyvinuty automatizované externí defibrilátory, které může snadno použít i laik.

Jestliže AED detekuje rytmus vhodný k defibrilaci, nabije se a vyzve zachránce, aby pouhým zmáčknutím tlačítka na přístroji vyslal defibrilační výboj. AED vede tedy zachránce krok za krokem pomocí zvukových nebo obrazových povelů po celou dobu resuscitace až do příjezdu záchranných složek. Zaznamenává a analyzuje srdeční rytmus a dává jasné a klidné pokyny – od upevnění elektrod na tělo pacienta až k defibrilaci – podání výboje.

AED tak rozšiřuje možnosti v poskytování předlékařské pomoci postiženým osobám, u případných mimořádných událostí, u kulturních, společenských a sportovních akcí, které jsou v obci pořádány. 

S pořízením tohoto přístroje bude spojeno i školení v jeho obsluze, které je pro vás připraveno na Dětském dni ve Štarnově dne 4.6.2022 od 12:00 - 18:00 hod. Doručujeme občanům Štarnova účast na uvedené akci se seznámením, jak uvedený přístroj v mimořádných životních situacích používat. 

Hezký den přejeme 

 
 

logo